Zibru – Blog

Creepersy – buty, które zrewolucjonizowały współczesną modę

Przez pewien czas podchodzono do nich z dystansem. Creepersy od razu zwróciły uwagę społeczeństwa, ale długo im zajęło, aby znaleźć swoje miejsce w modowych trendach. Creepersy to buty na platformie, sneakersy z grubą, karbowaną podeszwą, która dodaje kilka centymetrów wzrostu. Są wygodne, chociaż długo postrzegano je jako obuwie, w którym nie można czuć się dobrze. Wystarczy je jednak założyć raz, aby przekonać się, że jest zupełnie inaczej.

Creepersy w młodzieżowej subkulturze

Zaskakujące jest ich pochodzenie. Jako pierwsi nosili je brytyjscy żołnierze w trakcie II wojny światowej w Afryce Północnej. Panują tam trudne warunki, do których my – Europejczycy nie jesteśmy przyzwyczajeni. Creepersy miały chronić stopy mężczyzn przed gorącym piaskiem. Tak, początkowo nosili je panowie, podczas gdy dzisiaj częściej wybierają je kobiety. 

Zainspirowana butami na platformie firma George Cox Footwear z Wielkiej Brytanii w 1949 roku zaczęła je produkować jako obuwie codziennego użytku. Szczególnie z dużym zainteresowaniem spotkały się one wśród młodych ludzi, buntowniczych fanów rock&rolla i R&B. Creepersy popularność zawdzięczają ponadto Malcolm’owi McLaren’owi, menadżerowi zespołu „Sex Pistols”, który zaczął wykupywać wszystkie ich modele, aby następnie sprzedawać je w swoim sklepie. 

Creepersy wraz z upływem czasu zaczęły się nieco zmieniać. Przełomowe były dla nich lata 80., kiedy to ich wygląd nieco złagodniał, przestały przypominać ciężkie wojskowe buty. Właśnie w tym czasie buty na platformie zaadaptowały się na dobre w codziennej modzie.

Buty na platformie – płaskie i na słupku

Dzisiaj creepers buty przybierają różne formy. Ich cholewka może być wykonana ze skóry lub materiałów syntetycznych. W płaskiej wersji mają wysoką platformę z charakterystycznym karbowaniem. To jednak nie jest jedyna opcja, jaką można wybrać. Wraz z rozwojem popularności tego obuwia, zaczęto produkować creepersy również na słupku. Łączą one styl casualowy z eleganckim, co świetnie wpisuje się we współczesną modę, w której style się przenikają i obowiązuje pełna dowolność zestawiania ze sobą pozornie niepasujących do siebie elementów stylizacji.

Creepersy i kolorowe skarpetki – duet idealnie dopasowany

Creepersy buty świetnie prezentują się przy klasycznych jeansach. Najlepiej jednak, jeśli będą to spodnie kończące się przed kostką lub w wersji 7/8. Idealnym dopełnieniem stylizacji będą kolorowe, wzorzyste skarpetki. W przypadku czarnych creepersów masz pełną dowolność w ich wyborze, eksperymentuj i twórz ciekawe stylizacje, obok których na pewno nie można przejść obojętnie. Całość dopełnij t-shirtem, jeansową kurtką lub czarną ramoneską. Chcąc nadać stylizacji nieco bardziej eleganckiego wyglądu, załóż długi płaszcz. Wśród modnych propozycji są pastel creepers. Występują w wielu odcieniach, najczęściej jest to jednak pudrowy róż i błękit. Pasować będą do nich skarpetki utrzymane w podobnej kolorystyce i np. z cukierkowym wzorem. Pamiętaj jednak, że taki zestaw potrzebuje nieco bardziej stonowanych kolorystycznie spodni, koszulki i kurtki.

Creepers buty w stylizacjach z pazurem

Nawiązując do początków creepersów i młodzieżowej subkultury muzyki rock&rolla i R&B, nie sposób nie wspomnieć o stylizacjach zdecydowanie bardziej odważnych. Buty na platformie, np. czarne ozdobione ćwiekami pasują do skórzanych spodni i kurtki. Będą tez świetnie komponowały się z jeansami z wyraźnymi przetarciami. W bardziej kobiecej wersji można je założyć do obcisłej czarnej sukienki. Tutaj sprawdzą się idealnie creepersy na słupku, jak również burgundy creepers z welurową cholewką. Poza tym to obuwie pasujące do modnych w ostatnim czasie spodni z rozszerzanymi nogawkami.

A Ciebie takie buty na platformie przekonują czy raczej jesteś zwolennikiem mniej ekscentrycznego obuwia? Na pewno creepersy mają ogromny potencjał tworzenia stylizacji nietypowych, oryginalnych i nieprzeciętnie kreatywnych.