Zibru – Blog

Czym i jak czyścić zamszowe sztyblety marki Blundstone?

Czyszczenie butów zamszowych to dla wielu spory problem. Wyjątkowo delikatny i wymagający materiał sprawia, że nie można go czyścić tak, jak każde obuwie. Nie powinno się go moczyć ani tym bardziej prać. Ze względu na to wielu użytkowników ma poważny problem z ich dokładnym wyczyszczeniem.

Jeśli szukasz sprawdzonego sposobu na usuwanie plam z zamszowych sztybletów Blundstone, zapoznaj się z resztą artykułu.

Czy gumowa szczotka do zamszu to dobry pomysł?

W sklepach można znaleźć najróżniejsze produkty do czyszczenia obuwia zamszowego.  Szukając odpowiednich sposobów na pozbycie się zabrudzeń, z pewnością natknąłeś się na gumową szczotkę. Jest ona polecana w większości salonów obuwniczych, jako skuteczne narzędzie do czyszczenia zamszu. Jednak czy na pewno? Użytkownicy tego produktu często skarżą się na to, że zamiast skutecznie czyścić, niszczy strukturę buta, wciera brud jeszcze głębiej i zostawia nieestetyczne plamy. Jak widać, opinie klientów mówią same za siebie – wykorzystanie tylko i wyłącznie gumowej szczotki może nie zapewniać najlepszych rezultatów przy ciężkich zabrudzeniach.

Jak w takim razie skutecznie czyścić zamszowe produkty?

Skuteczny sposób na czyszczenie zamszowych sztybletów

Chcąc pomóc wszystkim użytkownikom zamszowego obuwia, stworzyliśmy jedyny w swoim rodzaju poradnik. Stosując go, możesz oczekiwać najwyższej jakości efektów. Jesteś gotowy dać nowe życie swoim sztybletom? W takim razie zaczynamy!

Co będzie Ci potrzebne?

Na samym początku przygotuj sobie wszystkie niezbędne artykuły, które w połączeniu zagwarantują profesjonalny i długotrwały efekt. Aby wykonać skuteczne czyszczenie, niezbędne Ci będą:

  • ściereczka do zamszu,
  • szczotka do zamszu,
  • gumka do ścierania,
  • środek do czyszczenia zamszu,
  • szampon do czyszczenia,
  • czysty ręcznik,
  • prawidła,
  • impregnat do zamszu.

Czyszczenie cholewki

Rozpoczynamy od wyczyszczenia materiału szczotką do zamszu, aby usunąć wszystkie plamy i zabrudzenia. Na zarysowania dobrze sprawdzi się gumka do ścierania. Jej pozostałości wystarczy zetrzeć ręką. Kolejny krok to zwilżenie szczoteczki i nałożenie na nią specjalnego środka czyszczącego zamsz. Następnie skup się na wyjątkowo zabrudzonych miejscach – jednak nie znęcaj się nad butem. Pamiętaj, że jest to wyjątkowo delikatne tworzywo. Teraz przygotuj szczotkę z twardszym włosiem. Przyda się do czyszczenia reszty obuwia.

Czyszczenie podeszwy

Mycie podeszwy w przypadku butów Blundstone zawsze przebiega tak samo. Szczotkę z grubym włosiem zamocz w letniej wodzie z dodatkiem szamponu. Wilgotną szczotką czyścimy dokładnie każdy zakamarek. Warto zwrócić szczególną uwagę na żłobienia i wgłębienia. Tam będzie o wiele więcej pracy. Jest to idealne miejsce, w którym zbiera się błoto i kurz. Pomimo tego, że po wyjściu z domu, podeszwy znowu ulegną zabrudzeniu, warto raz na jakiś czas poświęcić im dłuższą chwilę, aby zadbać o dobrą kondycję. 

Po przeprowadzeniu wszystkich czynności bierzemy czysty ręcznik i przecieramy sztyblety. Następnie wkładamy w nie prawidła i odstawiamy do wyschnięcia.

UWAGA: nie stawiaj butów na słońcu, obok kaloryfera czy innego źródła ciepła. Najlepiej umieścić buty na gazecie w zacienionym miejscu i pozostawić na 24 godziny.

Impregnacja

Etap, który jest istotny, a często pomijany. Jeśli chcesz cieszyć się butami przez długie lata – jest to konieczność. Po wyschnięciu spryskaj buty środkiem odstraszającym wodę i plamy, aby przedłużyć ich żywotność. Dobrym pomysłem jest regularne impregnowanie butów, aby chronić skórę. Zwróć uwagę na to, jaki kolor ma Twój produkt, np. Blundstone Tobacco w kolorze brązowym powinno czyścić się impregnatem przeznaczonym do brązowego obuwia. Inaczej zostaną na nich nieestetyczne plamy.

Dlaczego tak ważne jest, aby dbać o zamszowe sztyblety od Blundstone?

Historia marki sięga już XIX wieku. Znane są niemal na całym świecie. Nic dziwnego. Niezaprzeczalnie jest to obuwie wyjątkowe i ponadczasowe. Swoją popularność zawdzięczają wysokiej jakości wykonaniu i klasycznemu designowi. Ponadto są niezwykle wygodne i wytrzymałe. Sztyblety najczęściej noszone są jesienią i zimą, co sprawia, że muszą one dawać solidną ochronę dla stopy. Regularne czyszczenie i impregnowanie zapewni im długą żywotność i będą odporne na niekorzystne warunki pogodowe.